W niniejszej pracy podjęto próbę oceny moralnego horyzontu zjawisk technicznych i określenia ich ram etycznych. Odbywa się to poprzez porównanie i omówienie zjawisk Internetu i Darknetu. Głównym tematem jest dyskusja nad tezą czy technika może być postrzegana jako obietnica i kiedy można uznać ją za spełnioną.