Edukacja ekologiczna jest istotnym elementem ludzkiego doświadczenia. Można ją znaleźć we wszystkich przestrzeniach przez które codziennie przechodzimy - w parku w piekarni w domu w autobusie na targu w sklepach. Jednak to w szkole pojawia się jako doskonała okazja do refleksji. Kto więc lepiej niż nauczyciele może zaproponować alternatywy dla osiągnięcia zrównoważonego rozwoju społeczno-środowiskowego? Nauczyciele mają możliwość zachęcania do praktyk promowania zmian koncepcyjnych i pomagania w podejmowaniu decyzji przenikniętych świadomością działań i faktów wynikających z naszych wyborów. Aby to osiągnąć konieczne jest również przyjrzenie się programowi nauczania z którym współpracuje przestrzeń edukacyjna. Instrument ten musi być powiązany z działaniami pedagogicznymi. Wreszcie aby prowadzić edukację środowiskową musimy wiedzieć jakie jest nasze jej rozumienie. W tym sensie analiza tendencji poprzez które się przejawia otwiera horyzont dla wymiany pracy dydaktycznej programu nauczania i samej edukacji środowiskowej!