Celem niniejszej książki jest refleksja w świetle gramatyki funkcjonalnej systemowej nad wypowiedziami nauczycieli i uczniów języka niemieckiego jako języka obcego na temat wykorzystania technologii i Internetu w kontekście szkolnym. Wyniki ilościowe i jakościowe badań wskazują na cyfrową integrację trzech grup uczestników badania ale wskazują również na rozbieżność między wypowiedziami nauczycieli i uczniów na temat integracji technologii i Internetu z nauczaniem języka niemieckiego. Stwierdzenie braku metodologii i szkolenia nauczycieli ukierunkowanego szczególnie na wykorzystanie technologii i Internetu w nauczaniu języków obcych przyczynia się do dyskusji na temat nowych kwestii związanych z umiejętnościami cyfrowymi w kontekście pedagogicznym.