Od zarania ludzkości i pierwszych grup ludzkich człowiek szukał sposobów komunikowania się czy to obrazowo czy werbalnie. Związek między człowiekiem a boskością również sięga czasów starożytnych poszukując sensu życia. Religie i wiara są na ogół ramami które tworzą ten związek między człowiekiem a wiarą więc symbolika ikony i pieśni są elementami które przyczyniają się do dopełnienia tego związku. Narodowe Sanktuarium Umbanda to miejsce w którym symbolika jest obecna już od drzwi wejściowych i można ją odkryć na każdym metrze kwadratowym tego miejsca. Biorąc to pod uwagę czy istnieje proces komunikacji między wyznawcą a bóstwami? Jakie są werbalne i niewerbalne elementy komunikacji obecne w tym religijnym środowisku?