Ozon jest formą alternatywnej terapii medycznej która ma na celu zwiększenie ilości tlenu poprzez wprowadzenie ozonu do organizmu. Jest to alotropowa forma tlenu która od ponad stu lat jest z powodzeniem stosowana w leczeniu różnych schorzeń. Ozon (O3) jest gazem niestabilnym i szybko uwalnia nowo powstałe cząsteczki tlenu tworząc gaz tlenowy. Zastosowanie ozonu w stomatologii stanowi zupełnie nowe rozwiązanie palących problemów w leczeniu chorób zarówno o charakterze terapeutycznym jak i chirurgicznym. Ze względu na przeciwzapalne immunomodulujące działanie ozonu i jego pozytywny wpływ na mikrokrążenie terapia ozonowa jest obecnie szeroko stosowana w stomatologii. Istnieje kilka potencjalnych działań ozonu które są stosowane w praktyce klinicznej stomatologii i medycyny takich jak działanie przeciwbakteryjne tj. bakteriobójcze wirusobójcze i grzybobójcze przeciwzapalne immunostymulujące przeciwhipoksyczne i detoksykacyjne biosyntetyczne (aktywacja metabolizmu węglowodanów białek i lipidów) bioenergetyczne i hemostatyczne itp. Leczenie pacjentów ozonem skraca czas leczenia i pozwala dokładniej wyeliminować bakterie.