Wykorzystanie roślin leczniczych zyskuje na znaczeniu w dzisiejszych czasach i jest bardzo ważne ponieważ istnieje wiele chorób które można wyleczyć naturalnie bez konieczności uciekania się do medycyny konwencjonalnej jak ma to miejsce w przypadku antybiotyków i syntetycznych witamin biorąc pod uwagę że istnieje tak wiele sposobów ich naturalnego pozyskiwania poprzez naszą dietę.Autor przeprowadził badania w różnych krajach Ameryki Łacińskiej na temat stosowania roślin leczniczych w oparciu o wiedzę ludową połączoną z badaniami naukowymi.